Sql Server Management Üzerinden Otomatik Yedekleme İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir

SQL Sunucu üzerinde otomatik yedekleme sayesinde dilediğiniz zaman dilimlerinde, istediğiniz Database’lerin yedeklerini aldırmanız mümkündür ve aldıracağınız bu yedeklerin local Sunucuya alınma gibi bir zorunluluğu da bulunmamaktadır ister storenge üzerinizde bulunan bir lun üzerine yedeğinizi aldırabilir isterseniz başka bir Sunucu üzerine yedeğinizi aldırabilirsiniz.

Database’ler üzerinde yapacağınız düzenli yedekleme politikaları sisteminizin bir felaket durumunda minimum zararla kurtulmanızı sağlayacak can simidi olduğunu unutmamanız gerekmektedir. SQL Management Studio üzerinde oluşturacağınız bir maintenance plan ile istediğiniz kuralı oluşturabilir ve oluşturduğunuz job’ların raporlarını mail olarak gönderilmesini sağlayabilirsiniz fakat bu Maintanence plan’ın çalışması için 2 adet servis’in çalışır durumda olması gerekmektedir. Bunlar;

SQL Server
SQL Sunucu Agent
Servisleridir. İşlemimizi gerçekleştireceğimiz aktif bir SQL Server’dır ve kısaca özellikleri şu şekildedir.

1 TB disk alanı 4 core ve 32 GB ram kullanan ve üzerinde Windows Sunucu 2008 R2 işletim sistemi bulunan bir Server’dır.

İşlemlerimizi gerçekleştireceğimiz SQL Server Management üzerinden oturumumuzu açalım:

SqlServerMa1 SqlServerMa2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Server Type: Burada bulunan databese engine, Analysis Service, Reporting Service, SQL Server Mobile, Integration Service tiplerinden uygun olanı seçilir.

Server Name: Bu kısım bulunduğunuz local Sunucu ya da remote kullandığınız bir SQL Serverın adı ya da ip adresini yazabilirsiniz.

Authentication: Sizin logon tipinizin belirlendiği kısımdır. Karşınıza 2 adet seçenek çıkmaktadır. Bunlar “Windows Authentication [ Windows administrator kullanıcı hesabınız ] veya SQL Server Authentication [ SQL Sunucu üzerinde yapacağınız değişikliklere yetkili örneğin bir sa şifresi ] ” gelmektedir. Size uygun olan seçeneği işaretleyerek devam edelim.

 

SqlServerMa3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-3

Burada bulunan Management üzerinde bulunan Maintenance Plan kısmına gelelim ve yeni bir plan oluşturalım. Maintenance Plan kısmında bizim önceden oluşturduğumuz planlar gözükmektedir.

Karşımıza oluşturacağımız plan’ın ismini yazalım ve devam edelim.

SqlServerMa4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-4

Oluşturacağımız plan’ın zamanlamasını yapmamız için aşağıdaki ekranda schule yanındaki kısma tıklayarak zamanlama işlemini yapacağımız kısma ulaşabiliriz.

SqlServerMa5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-5

Bu kısımda oluşturacağımız zamanlanmış görevin içeriğini belirteceğiz. Örnek olarak hangi zamanlarda, hangi sıklıklarda yedekleme işleminin yapılacağını, bu yapılan işler ile ilgili log kayıtlarının tutulmasını ve eğer istersek bu kayıtların belirlediğimiz mail adresine gönderimini sağlayabiliriz.

Karşılaştığımız ekranı biraz tanıyacak olursak:

Name: Oluşturacağımız kuralın isminin belirtildiği kısımdır.

Schele Type;

Recurring: Tanımladığınız görevin birden fazla tekrarlanmasını istediğiniz durumlarda bu seçeneği seçmeniz gerekmektedir.

Start automatically when SQL Server Agent Starts: Bu seçenek SQL agent servisinin her start durumuna geçmesinde belirttiğiniz kuralın işlemesini sağlamaktadır.

Start whenever the Cpus become idle: Bu seçenek ise Sunucunuzun CPU durumuna göre belirttiğiniz görevin gerçekleşip gerçekleştirilmeyeceği anlamına gelmektedir. Sunucunuz üzerindeki CPU ne zaman boş kalırsa görevin o zaman başlamasını istediğiniz zaman bu seçeneği işaretleyebilirsiniz.

SqlServerMa6

Resim-6

Bu bilgilere dayanarak ben Recurring seçeneğini işaretleyeceğim. Çünkü yaptığım görevin her zaman tekrarlanmasını istiyorum. Bu Recurring işleminin ne zaman yapılacağını günlük –haftalık ya da aylık olacağını, hangi sıklıklarla bu görevin tekrarlanacağını ve ne zaman başlaması gerektiğini, hangi tarihten itibaren oluşturulan kuralın devreye gireceğini belirten ekranı kendimize göre düzenleme yaparak kapatalım.

Örneğimiz haftanın her günü ve saat :01.00′da çalışacak şekilde yapılandırıyorum ve ekranımızın son hali aşağıdaki gibi oluyor.

SqlServerMa7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-7

Buradaki işlemlerimizden sonra SQL Sunucu toolbox’ı devreye girecek. Buradaki amacımız ise oluşturduğumuz kurala hangi Database’lerin dâhil olacağını ve uygulama sonrasında gerekli bilgilendirilmelerin nasıl yapılacağını belirteceğimiz ekrana geçiyoruz. Buradaki toolbox’ın içerisinde bulundurduğu Baca Up Database Task ‘ı işaretleyelim ve devam edelim.

SqlServerMa8

Resim-8

İlgili sekmeyi seçtikten sonra bize bir Database task manager oluşturuluyor. Bu task managerı açarak ilerleyelim.

SqlServerMa9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-9

Connections: Local Server üzerinde işlemimizi gerçekleştireceksek ” Local Server Connection” , Eğer başka bir Server üzerinde işlemimizi gerçekleştireceksek ” New ” seçeneğini seçelim ve uzak SQL Serverımızın adresini,adını ve login bilgilerini yazabiliriz.Ben işlemlerimi local Sunucum üzerimden gerçekleştireceğim için “local Server connection” seçeneği ile devam edelim.

SqlServerMa10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-10

Backup Types:

Full: Varolan Databaselerin full yedeklerinizi almanızı sağlar.

Differential: Aldığınız full yedekten sonra sadece değişen yedeklerinizin backuplarınızı almaya yarar.

SqlServerMa11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-11

Databases: Yedekleme işlemine dahil olmasını istediğiniz Databaseleri belirttiğiniz kısımdır.Bu kısımda isterseniz system Databaselerini , isterseniz bütün Databaseleri yada sadece belirttiğiniz Databaselerin yedeklerini alabilirsiniz.

SqlServerMa12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-12

Destination: Yedeğimizin disk yada tape ünitelerinin belirttiğimiz kısımdır.

Back up Databases acrossone or more files: Alacağımız yedeğin birden fazla ünite üzerine almamızı sağlar. Örneğin aldığımız yedeği hem disk üzerine hemde tape ünitesi üzerine yedeğimizi alabileceğimiz bölümdür.

Create a backup file for every Databases: Aldırdığımız her bir yedek için sonuna tarih eklendiği ve belirttiğimiz lokasyona aldırdığımız kısımdır.

Verify backup integrity: Alınan yedeklerin sağlamlığını kontrol ettiği bölümdür.

SqlServerMa13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-13

Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra kayıt ederek çıkış yapalım. Belirttiğimiz tarihler arasında görevlerin gerçekleşip gerçekleşmediğini log dosyalarından, bilgilendirme maillerinden görüyoruz. Biz bu işlemi oluşturduğumuz lokasyona direk olarak bakalım yedek alma durumunu kontrol edelim.

Bu konuyla ilgili sorularınızı  bize sorabilirsiniz.

 

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir